Vastuullinen vuosi 2024

Blogi / Vastuullinen vuosi 2024

Vastuullinen vuosi 2024

On aika vilkaista taaksepäin ja summata kulunut vuosi 2024.

Meidän toimintamme pähkinänkuoressa: Tilamme sijaitsevat Paratiisintiellä, Pohjois-Nuuksiossa: rantahuvila Villa Paratiisi, tapahtumatila Wäinölä ja metsämökki Ainola. Järjestämme yritysten kokous- sekä virkistyspäiviä, vuokraamme tiloja majoitukseen sekä juhlaan ja järjestämme tarjoilut, ohjelmat ja aktiviteetit.

Vuoden 2024 aikana olemme saaneet ohjata kotimaisia ja ulkomaisia asiakkaita vesillä, jäällä, metsässä, meloen, pyörillä sekä jalkaisin. Opastuksissamme korostuu aina kunnioitus luontoa kohtaan. Olemme saunottaneet, paljuttaneet, avantouittaneet ja tarjoilleet useat maukkaat yöunet luonnon keskellä Villa Paratiisissa ja Ainolassa. Wäinölässä on juhlittu häitä, valmistujaisia, nimiäisiä, syntymäpäiviä ja eläkkeelle jäämistä. 

15 vuotta Nuuksion Taikaa

Yrityksen 15-vuotisjuhlia vietettiin syyskuussa ja samalla juhlittiin myös juuri valmistunutta Ainolaa. Vieraanamme oli ystäviä ja yhteistyökumppaneita vuosien varrelta. Nuuksio Lakeland luovutti meille juhlissa upean käsinveistetyn puupöllön. Ei pöllömpää!

Juhlapäivään saimme valmiiksi uuden Nuuksion Taikavideon, missä kaikki tilamme mukana. Nina Olin Wander Visualsista kuvasi ja sirkustaiteilija Lida Kuusisto esiintyy videolla kodinhaltiana. 

Ainolan esteetön metsämökki

Ainolan metsämökin hirsikehikko valmistui jo talven aikana; sen veisti Risto Toodre ja Luonnontaidot. Rakentamisesta vastasi Kalle Selvisen Nouxtop-yritys ja sähkötyöt hoiti Zirox

Ainolaan sisutukseen pyrittiin löytämään kotimaisia vastuullisia tuotteita. Työ kannatti ja löytyi upeita laadukkaita tuotteita mm. Woodion WC-istuin, lavuaari ja pöytätaso, Timberwisen koivuparketti, Innoluxin valaisimet, Matrin sängyt, Kiramin palju Puinen valaisin, Villa&Peite vuodevaatteet ja Hempeä pyyhkeet. Saksasta löytyi Schneider Electric, joka valmistaa merien kalaverkoista pistorasioista ja painikkeita Ocean Plastic-tuotteisiin ja Tamsalen kautta löytyi kuparinväriset tanskalaiset löytyi WC-tukikahvat.  

Elokuussa pääsi ensimmäinen hääpari yöpymään uudessa Ainolassa. Sen jälkeen sinne ovat löytäneet tiensä niin suomalaiset kuin kansainvälisetkin vieraat. Kristiina Bjugg kävi pyörätuolin kanssa testaamassa Ainolan esteettömyyden ja ihastui.

Hääparatiisi

Kun nyt voimme tarjota sekä juhlapaikan, majoituksen että hääsviitin, niin lähdimme vuoden 2024 aikana panostamaan hääjuhliin. Kuten kaikissa muissakin palveluissamme, myös hääjuhlissamme on lähtökohtana vastuullisuus. Lue siitä lisää blogistamme. Elokuussa juhlimme työntekijämme Liinan häitä Wäinölässä ja pääsimme itsekin todistamaan Hääparatiisimme ihanuuden.

Vuoden aikana tuotteistimme kahdet teemahäät, Kesähäät ja Metsähäät, aiemmin toteutettujen Kalevala- ja Viikinkihäiden lisäksi. Tärkeässä roolissa teemahäiden rakentamisessa olivat osaavat yhteistyökumppanit Ulla Hillebrandt, Janne Pasanen, Mai Niemi, Ida Monicas ja Marika Goman.

Teemahäät valittiin Love Me Do Winter Fair -messujen hääyritys-kategorian finaaliin  ja olemme messuilla mukana Pohjolan Häät-standillä yhdessä Mai Niemen ja Marika Gomanin kanssa.Tervetuloa tutustumaan! 

Vastuullisuus

Jatkamme vastuullisia valintoja STF-, Good Travel Seal  ja We Speak Gay -merkkien myötä. Kuluneena vuonna kiitosta saivat asiakkailta selkeät kierrätysohjeemme. Kuluvana vuonna olemme ajaneet pääsääntöisesti täyssähköautolla ja kesäaikana aurinkopaneelit ovat riittäneet kattamaan koko energian kulutuksemme.

Uusia ohjelmia

Vuonna 2024 loimme uusia tuotteita. Koukuttava ja haastava Kalevala-pakopeli, joka kelin salliessa pelataan ulkopelinä. Nuuksio Race tarjoilee heittäytymistaitoisille ihmisille mukavia haasteita kilpailun lomassa.

Nuuksio Lakelandin Valoa metsässä-kamppanjaan suunniteltiin Tulen Taikaa-ohjelma, joka yhdistelee pakopelin jännitystä ja tulishowta herkullisen menun kanssa.

Tarjoilut ja opiskelijat

Yhteistyö Makujen Kipinättären ja Miian kanssa on jatkunut jo useamman vuoden ja Miian riistaruuat ja savukala maistuvat aina hyvälle. Primeron kakkumestari Nina tekee meille hääkakut ja Ronit catering luo kansainvälisiä makuja.

Opiskelija Pablo Tikkanen loi opinnäytetyönään metsämenun OFYR-grillillemme sisältäen viiden ruokalajin aterian. OFYR lämpeni ahkerasti vuoden aikana tarjoten makuja kalan, riistan ja kasvisten maailmaan. 

Eräopas-opiskelija Kätlin Tikki suoritti meillä työharjoittelun keväällä ja teki hommia kesän aikana.

Kolme ihmistä laiturilla ja neljäs avannossa. Taustalla luminen järvi.

Villa Paratiisi

Villa Paratiisi rempattiin vuosien 2022-2023 aikana, joten siellä on kaikki hienossa kunnossa. Vuoden 2024 aikana uusittiin vain terassin markiisi. Huvilassa on ollut vieraana useita kansainvälisesti tunnettuja yrityksiä, jotka palaavat meille kerta toisensa jälkeen. Huvilan rauha, ympäröivä luonto ja herkulliset tarjoilut ovat hellineet vieraitamme.

Kahtena talvi-viikonloppuna huvilassa järjestettiin Cold Exposure-workshop ja sen myötä meille hankittiin avantopumppu helpottamaan avannon pitoa.

Wäinölä, kansainvälisten vieraiden näyttämö

Vuoden 2024 aikana moni  kansainvälinen ryhmä on saanut kokea Nuuksion Taikaa. Esittelemme vieraille suomalaista luontoa, perinteitä ja kulttuuria. 

  • Maaliskuussa Satakunnan ammattikorkeakoulu toi eurooppalaisia matkailualan kouluttajia päätösseminaariin.
  • Toukokuussa Museovirasto toi LIVIND-hankkeen päätöstapaamiseen vieraita mm. Färsaarilta ja Puolasta.
  • Touko- sekä syyskuussa Ulkoministeriö toi kansainvälisiä toimittajia Afrikasta ja Lähi-Idästä tutustumaan suomalaiseen luontoon ja mökkielämään.
  • Lokakuussa Ruokavirasto toi Ukrainalaisia vieraita tutustumaan toimintaamme.
  • Marraskuussa Helsinki Partnersin toi Venture Nordics-sijoittajat viikonlopuksi viettämään suomalaista mökkielämää ja kokemaan Wäinölän pidot.
  • Joulukuussa Wäinölässä järjestettiin japanilaisen ryhmän käsityöpaja.

Tiivis alueellinen yhteistyö

Vihdin Lentoon -hanke päättyi ja sen merkeissä tehtiin benchmarking reissu Viroon huhtikuussa takatalven keskellä. Mukana menossa Hawkhillin Annu, Pois Tieltä Paavo, Hevoslaakson Raija, Vihdin Kinon Merja ja We Flyn Markku sekä matkanjärjestäjä  Hanna/Nothern Luxury Consulting. Keväällä Vihdin matkailun vuosijuhlassa julkaistiin hankkeen Landeluksus-video ja meidät palkittiin Vuoden Ohjelmapalvelu-yrityksenä.

Nuuksio Lakeland-yhdistys perustettiin vuoden alussa ja yhdistyksen talven päätapahtuma LUX Nuuksio järjestettiin tammikuussa. Meillä kävi lähes 200 vierasta ihastelemassa lyhtyjä ja tulishowta. Olimme mukana myös Lakelandin Nuuksio Sauna Weekendissä maaliskuussa, kesäkuussa Lupiini Battlessa ja elokuussa Lyhtyjen Yössä. Tänä vuonna jatketaan yhteisiä tapahtumia ja sunnuntaina 2.2. tulet syttyvät Paratiisintiellä, tervetuloa! 

Olemme mukana Espoon matkailun kestävän matkailun yhteistyöverkostossa ja olemme Metsähallituksen yhteistyösopimus-yritys. Kuulumme We Speak Gay– ja Yhdenvertaista palvelua kaikille-verkostoihin. 

Kiitos kuluneesta vuodesta myös yhteistyökumppaneille, joita ei tekstissä mainittu:

Luonnon lumoa

Etsitkö ideoita tiimi- ja virkistyspäiviin? Tarjoamme luontoelämyksiä kokouspäivien ja tyhypäivien oheen. Meidän toimintamme pähkinänkuoressa: Tilamme sijaitsevat Vihdin Otalammella Paratiisintiellä,

Lue lisää »

Vastuullinen vuosi 2024

On aika vilkaista taaksepäin ja summata kulunut vuosi 2024. Meidän toimintamme pähkinänkuoressa: Tilamme sijaitsevat Paratiisintiellä, Pohjois-Nuuksiossa: rantahuvila Villa Paratiisi,

Lue lisää »

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Tilaa uutiskirje ja pysy ajantasalla!